Günümüzde gaz veya havayla şişirilen AirBag ışığı neden yanar? Otomobillerde çarpışma anında çok hızlı bir şekilde açılan ve sürücüyü olası bir hayati tehlikeden koruyan AirBag ışığı nasıl söndürülür hepsini yanıtladık.

AirBag Işığı Nedir?

AirBag ışığı, günümüzdeki araçların gösterge panelinde yer alan uyarı lambasıdır. Aslında bir uyarı ışığı olan bu ışık, aracın güvenlik sistemlerinden biri olan AirBag sisteminin aktifleştirilemediğinde veya benzer bir sorun yaşandığında AirBag ışığı yanar. Bu ışığın yanması, sürücü ve yolcular için hayati bir risk taşımaktadır.

Sürücü ve yolculara araç içindeki güvenlik tehlikesini işaret eden AirBag ışığı yanarsa aracın muayeneden geçmeme ihtimalini de artırabilir. Eğer aracınızın verdiği hataları anlamlandırmak istiyorsanız Motor Arıza Lambası Neden Yanar? sayfamıza da göz atmanızı öneririz.

AirBag Işığı Neden Yanar?

  • AirBag Sisteminde Arıza: Aracınızdaki bir arıza, aracın bilgisayar sistemini uyararak AirBag ışığının yanmasına neden olabilir. Bu durumda araç uygun bir vakitte servise götürülmeli ve araçlar konusunda uzman bir kişi tarafından kontrol edilmeli ardından gerekli onarımlar yapılmalıdır.
  • Sensör Problemleri: Aracın çarpma sensörleri veya diğer airbag sensörleri arızalandığı taktirde airbag ışığının yanmasına neden olabilir. Teknik bir konu olduğundan dolayı aracınızı uygun bir vakitte en yakın servise götürmeli ve tamir etmelisiniz.
  • Yedek Parça Değişimi: Aracın airbag sistemiyle ilgili yapılan herhangi bir tamir veya yedek parça değişimi sonrasında airbag ışığının yanması muhtemeldir. Bu durumda aracın bilgisayar sistemi sıfırlanmalı ve gerekli ayarlamalar yapılmalıdır.
  • Pil Sorunu: Araç pilinin düşük olması veya pil bağlantılarının zayıf olması airbag ışığının yanmasına neden olabilir. Bu gibi pil sorunları güç sistemi üzerinde epey etkili olduğundan daha birçok farklı soruna sebep olabilir. Aracınızın pilinde bir arıza olduğunu düşünüyorsanız en yakın süre içerisinde servise gitmenizi öneririz.
AirBag Işığı Nedir ve Neden Yanar

AirBag ışığı bir arıza durumunda yanar.

Airbag ışığının neden yandığına dair birçok farklı sebep olabilir. Yukarıdaki listemiz, bu sorun hakkında karşılaşılan en yaygın arızalardan olduğundan eğer aracınızın airbag ışığı yanıyorsa muhakkak bir uzmandan yardım almalısınız.

AirBag Muayeneden Geçer Mi?

Airbag ışığının yanması hafif kusurdur. Yani airbag ışığı yanarken araç hafif kusurla muayeneden geçer. Araç muayeneden geçse dahi güvenliğiniz açısından airbag sistemindeki arızayı tespit edip tamir etmeniz en iyisi olacaktır.

Airbag lambasının yanması ağır bir kusur mu? şeklinde olan aramalara da en net cevabı verdik. Güvenlik açısından riskli olsa dahi aracın airbag lambası yanıyorsa muayeneden hafif kusurlu araç niteliğinde geçebilir.

AirBag Işığı Nasıl Söndürülür?

Birçok farklı sebep bulunduğundan airbag ışığı nasıl söndürülür gibi bir sorunun en net cevabı bulunmasa dahi eğer airbag ışığı, araç çalışmaya başladığı anlarda yanıp sönüyorsa yapabileceğiniz tek şey arabayı stop ettirip tekrar çalıştırmak. Arıza lambası yanıp sönüyorsa muhtemelen bu sorunu aracı durdurup yeniden çalıştırabilirsiniz ancak sürekli bir şekilde airbag ışığı neden yanar bilmiyorsanız kesinlikle aracınızı muayene ettirmelisiniz.