Ehliyet almak isteyen herkesin merak ettiği konulardan biri, 2024 yılında ehliyet sınavının kaç dakika sürdüğü. Ehliyet sınavının süresi ve bu süreçte neler yaşandığını bilmek, hazırlık yaparken oldukça faydalı olabilir. Biz de tam olarak bu yüzden tüm detayları sizler için açıkladık!

2024 Yılında Ehliyet Sınavı Kaç Dakika ve Kaç Soru?

Ehliyet sınavı toplamda 45 dakika sürüyor. Bu süre zarfında toplamda 50 sorudan 35 sorunun doğru cevaplanması gerekiyor. Sınav, teorik bilgilerin ölçülmesi için hazırlanıyor. Trafik kuralları, ilk yardım bilgisi, motor ve araç bilgisi gibi çeşitli konuları kapsayan sorular bulunuyor. Soruların dağılımı şöyle:

 • Trafik ve Çevre Bilgisi: 23 soru
 • İlk Yardım Bilgisi: 12 soru
 • Motor ve Araç Tekniği: 9 soru
 • Trafik Adabı: 6 soru

Ehliyet sınavında çıkabilecek çoğu soruyu sitemizde yayınlıyoruz. Örneğin, ehliyet sınavlarında sıkça sorulan, egzozdan çıkan gazların nasıl filtrelendiğine dair konuyu Egzozdan Çıkan Zararlı Maddeleri Zararsız Hale Getirmek İçin Ne Takılır? içeriğimizde detaylarıyla yanıtlamıştık.

Ehliyet Sınavı Kaç Dakika ve Kaç Soru
Ehliyet sınavı 45 dakika sürer ve 50 sorudan oluşur.

Ehliyet sınavında çıkabilecek, araçlarla ilgili soruların çoğuna Medya Merkezi sayfamızdan ulaşabilmeniz mümkün. Uyarmak gerekirse, Çeray Otomotiv olarak ehliyet sınavına hazırlık gibi bir hizmetimiz söz konusu değil, sadece araçlar hakkında detaylarıyla bilgiler paylaşıyoruz.

Her bir soruya yaklaşık bir dakika ayırarak, zamanı iyi kullanmak önemli. Sorular genellikle çoktan seçmeli olduğu için dikkatli okumak ve en doğru cevabı işaretlemek gerekiyor. Zaten sorular kısa olduğundan dolayı genelde zaman problemi yaşanmıyor.

Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

 • Kimlik Kartı
 • Ehliyet Sertifikası – Sürücü Sertifikası
 • Öğrenim Belgesi
 • Sağlık Raporu
 • Sürücü belgesi, değerli kağıt ve harç bedelinin vakıf payı ödendiğine dair belge.
 • Bir adet biyometrik fotoğraf.
 • Kan grubu belgesi

Ehliyet Sınavı Kaç Günde Açıklanır?

Online bir şekilde, yani e-sınav kapsamında girilen ehliyet sınavları genellikle birkaç saat içerisinde açıklanabiliyor. Aynı şekilde merkezi sınavlar 10 gün içerisinde açıklanıyor.

Ehliyet Sınavı Kaç Günde Açıklanır
Ehliyet sınavı, eğer e-sınav ise birkaç saat içerisinde, eğer merkezi sınavda ise 1 haftada açıklanabilir.

E-sınav kapsamında girilen sınavlar otomatik bir şekilde akıllı sistemler vasıtasıyla kontrol edildiğinden dolayı sonuç çok hızlı belli olabiliyorken merkezi sınavlarda sonuç kağıdının merkeze götürülmesi ve aynı sistem tarafından okutulması günlerce sürebiliyor.

Sonucunuzun hızlı çıkmasını istiyorsanız çevrim içi ehliyet sınavına girmeyi tercih edebilirsiniz. Aksi taktirde sonucunuzu öğrenmek adına ortalama 1 hafta beklemek durumundasınız.

Ehliyet Sınavını Geçtikten Sonra Ne Oluyor?

Ehliyet sınavını geçtikten sonra direksiyon sınavına girilir. Pratik olarak sürücü adayının araçlar ve trafik hakkında bilgisi ölçüldüğünden pratik sınavda kalma ihtimali biraz daha yüksek olabiliyor. Elbette sınava iyi bir şekilde hazırlandıysanız muhtemelen kalmazsınız.