Kış aylarında karşılaşılan zorlu hava koşullarında güvenli bir sürüş sağlamak için tasarlanmış mevsimsel lastiklerden biri olan kış lastiği nedir, ne zaman takılmalıdır? Zorlu hava şartlarında sürüş güvenliğini artıran kış lastiği hakkında tüm soruları cevaplandırdık.

Kış Lastiği Nedir?

Kış lastikleri, soğuk hava koşullarında yani kış aylarında kullanılmak üzere tasarlanmış özel lastiklerdir. Özellikle sıfırın altındaki sıcaklıklarda ve karlı, buzlu gibi yollarda daha iyi bir sürüş performansı sergilemek üzere üretilir. Aracın kaymasını engeller, haliyle daha güvenli bir sürüş deneyimi sağlar. Genellikle diğer lastik türlerinden farkı, kauçuk yapıya ve derin oluklara sahip olmasıdır. Bu durum da lastiğin daha iyi bir yol tutuşu sağlar.

Kış lastiklerinin öne çıkan en önemli özelliklerinden biri, kar ve buzlanmanın olduğu soğuk hava koşullarında daha esnek kalabilen bir kauçuk bileşimi kullanılarak üretilmesidir. Kauçuk yapıya sahip olmasından dolayı soğuk havadan etkilenmez ve lastiğin sertleşmesini önler. Lastiğin sertleşmemesi de doğrudan daha iyi bir sürüş deneyimi sunar. Ayrıca sahip oldukları derin oluklar, karlı ve buzlu yollarda suyun veyahut çamurun daha etkin bir şekilde tahliye edilmesini sağlar. Kısacası kara, suya ve hatta çamura saplanmanız kış lastiklerinde biraz daha zordur.

Kış lastiklerinin üzerinde genellikle “M+S” veya “M&S” işareti bulunur. Bu işaretin İngilizce dilindeki açılımı “Mud & Snow“, Türkçe karşılığı ise “Çamur ve Kar” şeklinde çevrilebilir. Kısacası bu işaret, lastiğin çamurlu ve karlı yollarda daha iyi performans gösterdiğini belirtir. Bazı durumlardaysa kış lastikleri üzerinde sadece “Snow” ya da “S” işareti bulunur. Bu da lastiğin sadece karlı sürüşlerde etkili olduğunu göstermektedir.

Özetle kış lastiği nedir sorusunun cevabı, zorlu hava koşullarında sürücülerin güvenliğini artırmak ve araçların performansının düşmemesini sağlamaktır. Özellikle kış ayların yaklaşmasıyla birlikte birçok kişi kış lastiği ne zaman takılır diye sormakta. Bir alt başlıkta da bu sorunun cevabını yanıtlayacağız.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Yasal düzenlemeye göre 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında ticari araçlar için kış lastiği kullanımı şarttır. Bu dönemlerde kış lastiği takmadan yola çıkmak ticari araçlar için ceza almalarına sebep olabilir. Peki tüm detaylar nedir? Gelin inceleyelim:

  • 1 Aralık – 1 Nisan dönemi arasında kış lastiği zorunludur.
  • Yalnızca ticari araçlar için geçerlidir. (Taksi, hafif kamyon ve otobüs)
  • Kış lastiğinin minimum diş derinliği 1,6 milimetre olmalıdır.
  • Lastikte “M+S” işareti bulunmalıdır.
Kış Lastiği Nedir ve Zaman Takılır

Kış lastiği 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arası takılması zorunludur.

Türkiye’deki kış lastiği ne zaman takılır sorusunun cevabı bu şekilde. Kış lastiği kullanımı yasal düzenlemelerle belirlendiğinden dolayı yukarıdaki kurallara uyulmadığı taktirde özellikle karlı havalarda ceza yemeniz oldukça muhtemeldir. Önce güvenliğiniz, ardından ceza yememek amacıyla bu kurallara uymanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Yaz Kış Lastiği Nasıl Anlaşılır?

Yaz kış lastiği, üzerindeki işaretlerle anlaşılabilirdir. Genellikle kış lastiklerinin yanağında “M & S” işareti bulunmaktadır. Lastiğinizin yanak kısmında böyle bir işaret varsa aracınızın lastiği kış lastiğidir. Eğer hiçbir işaret bulunmuyorsa muhtemelen yaz lastiğidir.

  • Kış lastiğinin üzerinde “M & S”, “S” veya “M + S” gibi işaretler bulunur.
  • Kış lastiğinin oyukları daha derindir.
  • Kış lastiği farklı bir kauçuk türünden üretildiğinden normal (yaz) lastiğine kıyasla daha yumuşak ve esnek yapıya sahiptir.

Kış Lastiği Yağmurda Kayar Mı?

Kış lastikleri yağmurda kaymaz. Genellikle 7 derecenin altındaki ıslak ve kuru zeminlerde etkili olduğundan tıpkı buz ve karlı havalarda olduğu gibi yağmurlu havalarda da etkilidir. Kısacası yağmurlu havalarda kış lastiği kullanabilirsiniz.

Bu konu hakkındaki tüm soruları yanıtladığımıza göre kış lastiği nedir içeriğimizin sonuna geldik. Araçlar hakkında merak ettiğiniz diğer konulara Medya Merkezi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.