Araçların gösterge panellerinde yer alan ve araç sağlığı hakkında kritik bilgiler sunan arıza lambalarının birçok farklı sebebi olabileceği gibi işaretlere göre çözümleri de değişebilir. Bu tür uyarılar araçlar için hayati bir mesele olduğundan motor arıza lambası neden yanar ve nasıl çözülür bir uzman olmasanız dahi fikrinizin olması gereken konular.

Motor Arıza Lambası Nedir?

Arıza lambaları araçtaki sorunları teşkil eder. Günümüzde çoğu modern aracın gösterge panelinde sıkça karşılaştığımız bu uyarı ışıkları aslında epey önemli bilgiler veren bir uyarı ışığıdır. Araçların çeşitli parçalarında ve hatta sistemlerinde meydana gelen sorunları tespit edebilmek ve onarabilmek için tasarlanmış olan bu işaretler sürücülere bir arıza olduğunu, uzmanlaraysa arızanın nereden kaynaklandığını anlamasını sağlamakta.

Motor Arıza Lambası Renkleri

Aracınızda motor arıza lambası birçok farklı renkte yanabilir. Genellikle bu renkler sarı, kırmızı ve bazen turuncudur. Elbette tüm bu renklerin farklı anlamları ve çözüm yolları bulunuyor. Araç ve araç parçaları hakkında uzman değilseniz mümkün olduğu en kısa zamanda aracınızı bir uzmana göstermeniz sizin ve arabanız için en iyisi olacaktır. Bu motor arızalarını önemsemediğiniz ve bu arızalara rağmen aracı kullanmaya devam etmeniz durumunda aracınızın parçaları çeşitli hasarlar meydana gelebilir.

Motor Arıza Lambası Sarı Yanıyor Ne Yapmalıyım?

Motor arıza lambası sarı yanıyorsa bu, motorun çalışmasında ciddi sıkıntılar olduğunu ve aracın arıza moduna geçtiğini simgeliyor. Bu durumda en kısa sürede bir uzmana danışmanız sizin ve aracınız için epey kritik.

Motor Arıza Lambası Kırmızı Yanıyor Ne Yapmalıyım?

Motor arıza lambası kırmızı yanıyorsa durabileceğiniz en yakın yerde aracınızı sağa çekmeli ve tamamen kapatmalısınız. Sarı uyarı işareti aracın arıza moduna geçtiğini belirtirken kırmızı motor arızası aracın arıza moduna geçemediği anlamına geliyor. Bu durum genellikle aracın motorunda epey büyük bir sorun varsa yaşanır. Bu sebeple motor arıza işareti kırmızı yanıyorsa doğrudan bir uzmana danışın.

Motor Arıza Lambası İşaretleri

Motor arızası işaretleri genellikle sarı ve kırmızı olmak üzere iki farklı renktedir.

Motor Arıza Lambası Yanıp Sönüyor Ne Yapmalıyım?

Motor arıza lambası yanıp sönüyor olabilir. Bu durum genellikle çok büyük bir sorunu işaret etmese de yine de aracın gözden geçirilmesinde fayda var. Arıza ışığının sürekli yanıp sönmesi motorun çalışma sırasında bir hata olduğunu simgelemekte. Bu uyarı bir sistem hatasından kaynaklanıyorsa serviste kolay bir şekilde çözülebilir. Tabii bu durum her zaman için geçerli olmadığından servis uzmanının durumu gözlemlemesi ve hatayı tespit etmesi gerekir. Bu konuda size en çok yardımı dokunacak kişi servis yetkilisi olduğundan aracınızı kısa süre içerisinde servise götürmeyi düşünebilirsiniz.

Motor Arıza Lambası Sürekli Yanıyor Ne Yapmalıyım?

Motor arıza lambası sürekli yanıyorsa ilk yapmanız gereken adım arıza işaretinin ne renkte yandığını öğrenmek. İşaret sarı yanıyorsa doğrudan servise gitmeli, kırmızı yanıyorsa durabileceğiniz en yakın yerde durarak çekiciyle aracınızı servise çekin. Servise götürdüğünüz halde arıza işareti yanmaya devam ediyorsa arıza kaydı araç hafızasından silinmemiş ya da sorun giderilmemiş anlamına gelebilir.

Araç Arıza İşaretleri: Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Araç arıza işaretleri birçok farklı sebepten olabilir. Bu durumda da araç sahiplerinin motor arıza lambası neden yanar sorusunu sorması oldukça doğal.

  1. Oksijen Sensörü Arızası: Oksijen sensörü arızası, motor arızasına sebep olan yaygın bir nedenidir. Bu sensörün arızalanması, motorun yakıt-hava karışımını doğru şekilde kontrol etmesini engelleyebilir.
  2. Yakıt Enjektörü Sorunları: Yakıt enjektörlerindeki bir arıza, yakıtın motor silindirlerine uygun miktarda püskürtülmemesine neden olabilir, bu da motorun düzensiz çalışmasına ve arıza simgesinin yanmasına yol açabilir.
  3. Emisyon Kontrol Sistemi Hatası: Emisyon kontrol sistemi hataları, araçların egzoz emisyonlarını kontrol etmek için tasarlanmış sistemlerdeki sorunlardan kaynaklanabilir. Bu tür hatalar motor arızasına neden olabilir.
  4. Ateşleme Sistemi Arızası: Ateşleme sistemi arızaları, motorun yanma odasına yakıt-hava karışımını sağlayan buji, bobin ve kablolar gibi parçalardaki sorunlardan kaynaklanabilir. Yanlış ateşleme veya eksik ateşleme, araçların motor arıza simgesinin yanmasına neden olabilir.
  5. Egzoz Gazı Devresi Sorunu: Egzoz gazı devresi sorunları, egzoz gazlarının doğru şekilde yönlendirilmediği durumları içerir. Bu tür sorunlar, egzoz sistemi borularının sızıntı yapması veya egzoz gazı sensörlerinin arızalanması gibi durumlarda meydana gelebilir.

Tekrardan uyarıda bulunmak gerekirse eğer bu konuların uzmanı değilseniz aracınız ve sizin için alabileceğiniz en doğru karar bir servise ya da uzmana danışmak. Bu sayede sorunun ne olduğu belirlenebilir ve gerekli onarımlar yapılabilir.