Araçların kimliği niteliğinde olan plakalar hakkında günümüzde epey merak edilen konu katlanır plakalık cezası ne kadar gibi daha birçok konuyu sizler için en net şekilde cevaplandırdık.

Katlanır Plakalık Nedir?

Katlanır plakalık ilk olarak araç plaka hırsızlığının önüne geçmek için tasarlanmış olsa dahi günümüzde elektrikli katlanır plakalık modelleri epey yaygın. Aracın elektriği kesildiği zaman otomatik bir şekilde katlanan ve çalınmasını önleyen katlanır plakalıklar kimi zaman uzaktan kumanda ya da otomatik sensör yardımıyla kapatılabilmektedir. Günümüzde birçok araç sahibi hız kameralarından kaçmak için bu tür katlanır plakalık modelleri satın alsa dahi bu durumun epey caydırıcı bir cezası bulunmaktadır.

Katlanır Plakalık Cezası

Katlanır plakalık ilk olarak plaka çalınmalarına karşı üretilse de günümüzde yasal olmayan sebepler için kullanılmaktadır.

Park halinde veyahut trafiğe kapalı bir alanda olsanız dahi katlanır plakalık kullanmak yasaktır. Öyle ki, bir polis kontrolünde ya da çevirmesinde aracınızın plakasının katlanabilir olduğu tespit edildiği taktirde çeşitli cezalar alabilirsiniz. Bu nedenle asla katlanabilir bir plakalık modeli kullanmamalısınız. Bunun yerine Plakalık Modellerimiz sayfamıza göz atarak yasal düzenlemelere uygun, şık ve sağlam bir plakalık modeli satın alabilirsiniz.

Katlanır Plakalık Cezası Ne Kadar?

Katlanır plaka cezası günümüzde 2647 TL’dir. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı tarafından hazırlanan ve 2024 yılı Trafik Ceza Rehberi dosyası olarak herkese açık bir şekilde yayınlanan ceza oranlarına bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca bazı durumlarda plakalık modelleri katlanabilir olmasa dahi gevşediğinden yarı-katlanabilir ya da yasal düzenlemelere uygun olmayabiliyor.

Katlanır Plaka Cezası

Katlanır plaka cezası günümüzde 2647 TL’dir.

Normal bir plakaya sahip olsanız dahi plakanızı doğru bir şekilde montajlamanız gerekiyor. Bu konu hakkında hazırladığımız detaylı rehbere Plakalık Nasıl Takılır sayfamızdan öğrenebilir ve kendi plakanızı aracınıza monte edebilirsiniz. Elbette bu rehberde konu hakkındaki yasalara da yer verdik.

Katlanır Plaka Muayeneden Geçer Mi?

Hayır, katlanır plaka muayeneden geçmez. Özellikle motosiklet gibi iki tekerlekli araçların muayenesinde neredeyse ilk dikkat edilen nokta katlanır plaka. Bu sebeple asla katlanır plaka kullanmamalısınız. Aksi taktirde aracınız muayeneden geçmez ve haliyle trafiğe çıkamazsınız. Ayrıca muayenesiz araçla trafiğe çıkmanın yasak olduğunu da belirtelim.

Aracınızın muayeneden sorunsuz bir şekilde geçmesini istiyorsanız plakanızın sabit ve uzaktan gözle görülebilir olması gerektiğini unutmayın. Plaka, ne çok aşağıya doğru bakmalı, ne de çok yukarı. Bu sebeple doğru plaka montajının önemini de vurgulamış olalım.