Araçların ve araç sahiplerinin güvenliği için önemli unsurlardan biri olan park lambaları, gece veya düşük ışıklı koşullarda sürücülerin karanlıktaki aracın varlığını fark etmesini sağlar. En basit haliyle park lambası nedir ve ne işe yarar sorusunun cevabı aslında bu yani farkındalıktır.

Park Lambası Nedir?

İlk olarak Ford Model T üzerinde 1908 yılında kullanılan park lambası, 1920 yıllarında yaygınlaşmasıyla birlikte günümüze kadar gelmiştir. Bu park lambaları aracın ön ve arka kısmında bulunan küçük ışık lambalarıdır. Araçların ön tarafında genellikle farların yanında veya altında konumlanan bu farların ana amacı, aracın park edilmiş olduğunu diğer sürücülere ve yayalara bildirmektir. Park lambaları, aracın park edildiği durumlarda farlarını tamamen açmak yerine sürücünün park konumunu belirtmek için kullanılır. Ayrıca sürüş halindeyken park lambaları ve normal araç farları asla karıştırılmamalıdır.

İki far çeşidini birbirinden ayıran en önemli nokta far renkleridir. Normal araç farı rengi beyaz ve 5000K-6000K değerleri arasındayken park lambası renkleri genellikle portakal, beyaz, sarı bazen de kırmızı tonlarındadır. Karanlık bir sürüşte farklı renkteki park lambaları aracın durduğunu işaret ettiğinden çarpışma ve benzeri kaza riskleri azalır.

Park Lambası Ne İşe Yarar

Park lambaları aracın önünde ve arkasında bulunarak diğer sürücüleri uyarır.

Yasal düzenlemeye göre 150 metre uzaklıktan net bir şekilde gözükebilir olması gereken park lambaları Çeray Otomativ güvencesiyle satın alınabilir ve uzman yardımıyla ya da bu konuda hazırladığımız rehberler yardımıyla kendiniz dahi montajını yapabilirsiniz. Yasal düzenlemelere uygun ürünlerimize Park Lambaları sayfamızdan ulaşabilir ve doğrudan satın alabilirsiniz.

Ayrıca park lambaları bazı araçlarda otomatik olarak yanması için bir özellik bulunabilir. Bu özellik, aracın park freni uygulandığında veya anahtarın çıkarılmasıyla birlikte park lambalarının otomatik olarak yanmasını sağlar. Bu, sürücülerin aracın park edildiğini hatırlamalarına ve diğer sürücülerin fark etmesine epey yardımcı olur. Özetle, park lambaları araçların park edilme durumunu belirtmek için önemli bir güvenlik öğesidir ve sürücülerin dikkatli olmalarını sağlar.

Park Lambası Ne Zaman Yakılır?

  1. Geceleri Park Edildiğinde: Gece saatlerinde araç park edildiğinde, park lambaları aracın konumunu diğer sürücülere ve yayalara göstermek için kullanılır. Bu, aracın fark edilmesini ve çarpışma riskinin azaltılmasını sağlar.
  2. Kötü Hava Koşullarında: Özellikle yoğun sis, kar veya yağmur gibi kötü hava koşullarında park edilen araçlarda park lambaları yakılabilir. Bu durumda, park lambaları aracın yerini belirtmek ve görünürlüğü artırmak için önemlidir.
  3. Geceleyin Uygun Işıklandırma Olanakları Olmayan Yerlerde: Kırsal veya köy yolları gibi geceleyin uygun ışıklandırma olmayan yerlerde park edilen araçlarda park lambaları yakılabilir. Bu durumda, park lambaları diğer sürücülere aracın varlığını belirtmek için önemlidir.
  4. Araç Arızalandığında: Araç arızalandığında ve yolda park edilmesi gerektiğinde, park lambaları sürücünün diğer sürücülere aracın park edildiğini belirtmesine yardımcı olur. Bu, aracın farkedilmesini ve güvenliği sağlar.
  5. Kısa Süreli Duraklamalarda: Bazı durumlarda, sürücüler araçlarını kısa süreliğine park edebilirler. Bu duraklamalarda, park lambaları aracın park edildiğini ve sürücünün geçici olarak yerinden ayrıldığını belirtmek için kullanılabilir.

Kısacası kaza riski barındıran düşük görüş seviyelerinde park lambalarını yakmak en doğru karardır. Ayrıca atlanmaması gereken bir diğer konuysa reflektörlü kıyafetler. Aracınızdaki bir arıza sonucu araçtan inmek zorunda kaldığınızda reflektörlü giysiler giymeyi yoksa da telefonunuzun cep telefonuyla araçların gelebileceği noktalara doğru fener tutmak can güvenliğinizi artırabilir. Bu uyarının ardına bir de keskin virajlı yollar hakkında not düşelim.

Bir virajın sonunda durmak zorunda kaldıysanız arkanızdan gelebilecek araçları ve sürücüleri uyarmak için uyarılar yerleştirebilirsiniz. Bu durum sürücüleri yavaşlatacağından dolayı olası bir kazanın da önüne geçebilirsiniz.